Su Geçirgenliği Test Cihazı

Features

 

• Çeşitli su geçirmez kumaşların (Örn: Kanvas, Taporin, Krep kumaş, Çadır bezi, Su geçirmez kumaş vb.) su geçirmezliğini ölçmek için kullanılır ve kumaşın hidrostatik basıncı ile işaretlenir.
• Geniş LCD ekranın kontrolörünü kullanarak testin ilerlemesini kontrol etmek kolaydır.
• Test sonuçlarını yazdırabilir.
• Testin ilerleyişini kolayca kontrol etmek için numune tutucuya LED lamba takılıdır.
• Standart : ISO 811, AATCC 127, JIS L 1092

Su Geçirmezliği ve Hidrostatik Basınç Testi

  
Hidrostatik basınç, bir sıvının, kendisini çevreleyen duvar yüzeylerine yaptığı basıncı ifade etmektedir. Tekstil sektöründe kumaşların su geçirmezliğini belirlemek amacıyla hidrostatik basınç test yöntemleri uygulanmaktadır.

 

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 811 standardı, kumaşların su girişine karşı direncini belirlemeye yönelik hidrostatik basınç test yöntemi sunmaktadır. Bu test yöntemi ile suya dayanıklı veya su itici bir apre işlemi uygulanmış olsun veya olmasın suya dayanıklı olması amaçlanan tüm kumaş türlerine uygulanmaktadır. Bu standart, iptal edilen ve bir Avrupa standardı olan EN 20811 standardının yerini almıştır. Ülkemizde de bu standart Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlamıştır: TS EN ISO 811 Tekstil – Su penetrasyonuna karşı dayanım tayini – Hidrostatik basınç testi.

 

Söz konusu test yöntemi ile, kumaşların su nüfuzuna karşı direncini belirlemek için bir hidrostatik basınç test yöntemi gerçekleştirilmektedir. Bu test yöntemi her türlü kumaşa uygulanmaktadır. Bu test yöntemi, medikal amaçlarla kullanılan başlık, eldiven, giyecek, maske, önlük ve tulum gibi koruyucu malzemelerin üretiminde kullanılan kumaşlar için geçerlidir.

 

Bu testler gerçekleştirilerek, bir kumaşın hidrostatik basınç altında suyun nüfuz etmesine karşı gösterdiği direnç tespit edilmektedir. Kumaşların suya dayanıklılık özelliği, aynı zamanda kumaşın yapısı ve liflerin ve ipliklerin su itici özelliği ile yakından ilgilidir.

                                                                          Specifications

Argetek, founded in 1999, is a software and engineering company operating in the fields of textile, chemistry and paint.


en_GBEnglish